قدرتمندترین پاسپورت دنیا 2023

قدرتمندترین پاسپورت دنیا 2023

رتبه بندی پاسپورت‌های دنیا
زمان مطالعه: 7 دقیقه

قدرتمندترین پاسپورت جهان برای اولین بار بعد از پنج سال تغییر کرد! حدودا 5 سال متوالی بود که پاسپورت ژاپن رتبه 1 قدرتمندترین پاسپورت دنیا را در میان تمام کشورهای دنیا از آن خود کرده بود. اما امسال ژاپن برای اولین بار از پنج سال گذشته، در رتبه بندی پاسپورت‌های دنیا، رتبه نخست قدرتمندترین پاسپورت جهان را از دست داد. در عوض این بار پاسپورت سنگاپور صدر نشین جدول رتبه بندی پاسپورت‌های دنیا در سال 2023 شد.

سنگاپور در آخرین «رتبه بندی گذرنامه هنلی» در سال 2023 رتبه اول را کسب کرده است. در حال حاضر سنگاپوری‌ها می‌توانند به 192 کشور از 227 مقصد در سراسر جهان بدون ویزا سفر کنند.

امسال پاسپورت ژاپن به رتبه 3 سقوط کرد و سه کشور اروپایی با صعود در رتبه 2 قرار گرفتند. پاسپورت آلمان، پاسپورت ایتالیا و پاسپورت اسپانیا رتبه 2 قدرتمندترین پاسپورت دنیا را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر افرادی که دارای پاسپورت آلمان، ایتالیا و اسپانیا هستند می‌توانند بدون ویزا به 190 کشور سفر کنند.

«شاخص پاسپورت هنلی» (Henley Passport Index) چگونه گذرنامه ها را رتبه بندی می کند؟

«شاخص پاسپورت هنلی» (Henley Passport Index) 199 پاسپورت جهانی را با استفاده از داده‌های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) رتبه بندی می کند. این آمار به طور مداوم در تمام طول سال با اعمال هر تغییر سیاست ویزا به روز رسانی می‌شود.

این رتبه بندی بر اساس تعداد مقصدهایی است که دارندگان پاسپورت می‌توانند بدون ویزا سفر کنند. هنلی شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت است (Henley & Partners). این شرکت از داده‌های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) برای رتبه بندی 199 پاسپورت جهان استفاده می‌کند.  18 سال است که از این شاخص رتبه بندی استفاده می‌شود.

کشورها برای هر مقصدی که می‌توانند بدون ویزا از آن بازدید کنند، یک امتیاز کسب می‌کنند.  این امتیاز در صورتی اعمال می‌شود که دارنده پاسپورت قبل از سفر نیازی به گرفتن ویزا و یا تایید دولت برای ویزای الکترونیکی نداشته باشد.

اگر شهروندان یک کشور بتوانند ویزای بدو ورود، مجوز بازدیدکننده یا مرجع الکترونیکی سفر (ETA) هنگام ورود به مقصد را بگیرند 1 امتیاز به قدرت پاسپورت آن اضافه می‌شود.

کدام کشورها قدرتمندترین پاسپورت را دارند؟

در ابتدای سال 2023، ژاپن با امکان بدون ویزا به 193 کشور، رتبه اول را دارا بود. این رقم اکنون به 189 کشور کاهش یافته و سنگاپور را در رتبه اول قرار داده است. کشور سنگاپور طی 10 سال گذشته امکان سفر بدون ویزا به 25 کشور دیگر را برای شهروندانش فراهم کرده است. همین موضوع باعث شده که پاسپورت کشور سنگاپور پنج پله در رتبه بندی پاسپورت‌ها دنیا ارتقا پیدا کند.

رتبه بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا

10 پاسپورت برتر در سال 2023

  1. سنگاپور
  2. آلمان، ایتالیا و اسپانیا
  3. ژاپن، اتریش، فنلاند، فرانسه، لوکزامبورگ، کره جنوبی و سوئد
  4. دانمارک، ایرلند، هلند و بریتانیا
  5. بلژیک، چک، مالت، نیوزلند، نروژ، پرتغال و سوئیس
  6. استرالیا، مجارستان و لهستان
  7. کانادا و یونان
  8. لیتوانی و ایالات متحده آمریکا
  9. لتونی، اسلواکی و اسلوونی
  10. استونی و ایسلند

امسال بریتانیا برای اولین بار از سال 2017 توانست قدرت پاسپورت خود را از رتبه ششم به چهارم افزایش بدهد. در همین حال، پاسپورت آمریکا به کاهش قدرت 10 ساله خود ادامه داده و با دو پله سقوط از جایگاه ششم به جایگاه هشتم رسیده است.

پاسپورت ایالات متحده در یک دهه گذشته کمترین افزایش امتیاز را نسبت به سایر کشور‌ها داشته است. در سال 2014، بریتانیا و ایالات متحده به طور مشترک مقام اول را به خود اختصاص داده بودند و در رتبه 1 قدرتمندترین پاسپورت های دنیا قرار داشتند.

بی ارزش‌ترین پاسپورت دنیا متعلق به کدام کشورها است؟

افغانستان همچنان در انتهای جدول است. امسال نیز ضعیف ترین پاسپورت جهان به افغانستان تعلق گرفت. شهروندان افغان تنها به 27 مقصد می‌توانند بدون ویزا سفر کنند. پس از افغانستان، به ترتیب دارندگان پاسپورت عراق به 29 مقصد و پاسپورت سوریه به 30 مقصد می‌توانند بدون نیاز به درخواست ویزا سفر کنند.

بعد از افغانستان، عراق و سوریه، ضعیف ترین پاسپورت های دنیا متعلق به پاکستان (33 مقصد)، یمن و سومالی (35 مقصد)، فلسطین و نپال (38 مقصد)، کره شمالی (39 مقصد)، بنگلادش (40 مقصد)، لیبی و سریلانکا (41 مقصد)، و کوزوو (42 مقصد) است.

رتبه پاسپورت ایران در سال 2023

پاسپورت ایران در سال 2023 همانند سال‌های قبل در میان ضعیف‌‌ترین پاسپورت‌های دنیا قرار گرفت. ایران با رتبه 93 امکان سفر بدون ویزا به 44 کشور را دارد. در رتبه بندی پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت ایران با سودان و اِریتره که کشورهایی آفریقایی هستند در یک رده است.

بعد از ایران دارندگان پاسپورت لبنان با رتبه 94 به 43 کشور بدون ویزا می‌توانند سفر کنند.

با پاسپورت ایران به کدام کشورها می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

با پاسپورت ایران بدون ویزا می‌توانید به کشورهای ارمنستان، عراق، مالزی، قزاقستان، ترکیه و گرجستان، جزایر کوک، میکرونزی، دومینیکا، هائیتی، ونزوئلا و جمهوری سورینام سفر کنید.

همچنین، دارندگان پاسپورت ایران می‌توانند قبل از سفر به کشورهای پاکستان و سریلانکا، مجوز سفر الکترونیکی (eTA) دریافت کنند. eTA یا مجوز سفر الکترونیکی یک سند مسافرتی دیجیتالی است که برای مسافران واجد شرایط کشور ی که معاف از روادید است مورد نیاز است. ویزای الکترونیکی را می‌توان قبل از سفر به صورت آنلاین دریافت کرد.

کدام کشورها ویزای بدو ورود یا ویزای فرودگاهی به دارندگان پاسپورت ایرانی می‌دهند؟

اتباع ایران در بدو ورود به ۲۸ کشور زیر واجد شرایط دریافت ویزای فرودگاهی هستند:

آذربایجان، بولیوی، بوروندی، کامبوج، کیپ ورد، کومور، لائوس، لبنان، ماکائو، ماداگاسکار، مالدیو، موریتانی، موزامبیک، نپال، نیوئه، عمان، پالائو، قطر، رواندا، ساموآ، سیشل، سیرالئون، سومالی، سوریه، تیمور شرقی، توگو، تووالو، زیمبابوه.

در بیشتر موارد، ویزا را می‌توان در فرودگاه یا گذرگاه مرزی هنگام ورود به آن کشور دریافت کرد. هزینه‌ها، اعتبار و مدت زمان مجاز اقامت ممکن است متفاوت باشد.

آزادی سفر در حال افزایش است، اما نابرابری نیز همراه آن در حال افزایش است!

با گذشت سال‌ها، شاخص پاسپورت نشان می‌دهد که آزادی سفر به طور کلی در حال افزایش است. میانگین تعداد کشورهایی که مسافران قادر به سفر بدون ویزا هستند از 58 کشور در سال 2006 به 109 کشور در سال 2023 افزایش یافته و تقریبا دو برابر شده است.  تنها هشت کشور در سراسر جهان امروزه نسبت به یک دهه قبل امکان سفر بدون ویزا برایشان فراهم نیست.

از سال 2013، برای شهروندان امارات متحده عربی امکان سفر بدون ویزا به 107 کشور دیگر بدون ویزا فراهم شده است. قدرت پاسپورت امارات متحده عربی از رتبه 56 به 12 ارتقا پیدا کرده است.

کلمبیا نیز با جهش از رتبه 65 به 37، بزرگترین رشد را در میان پاسپورت کشورهای دنیا تجربه کرده است. پاسپورت‌های اوکراین و چین نیز در 10 سال گذشته در رتبه بندی 10 پله بالاتر رفته‌اند. با این حال، شکاف بین قوی‌ترین و ضعیف‌ترین پاسپورت‌های دنیا در حال افزایش است.

دارندگان پاسپورت آمریکایی می‌توانند به 184 مقصد از 227 مقصد بدون ویزا سفر کنند. در حالی که تنها به 44 ملیت اجازه دسترسی بدون ویزا به ایالات متحده داده شده است.

آمریکا، استرالیا، کانادا، نیوزلند و ژاپن پنج کشور برتر با بیشترین اختلاف شناخته شده‌اند. به زبان ساده دارندگان پاسپورت این 5 کشور می‌توانند به مقاصد زیادی بدون نیاز به گرفتن ویزا سفر کنند. اما در مقابل، به مسافران کشورهای دیگر اجازه ورود بدون ویزا یا ورود با ویزای فرودگاهی را به کشورشان نمی‌دهند!

کشورهایی که با حذف ویزا گردشگر جذب می‌کنند

رتبه بندی جدید شاخص تسهیل سفر هنلی، نشان می‌دهد که کدام کشورها بیشترین و کمترین استقبال از سیاست‌های حذف ویزا را دارند. کشورهای جزیره‌ای کوچک، کشورهای آفریقایی و کامبوج 20 کشور برتر گردشگر پذیر از لحاظ تسهیل صدور ویزا هستند.

12 کشور امکان ورود بدون ویزا یا ویزای فرودگاهی (ویزا در هنگام ورود) را برای 198 پاسپورت دنیا فراهم کرده‌اند. این 12 کشور عبارتند از: بروندی، جزایر کومورو، جیبوتی، گینه بیسائو، مالدیو، میکرونزی، موزامبیک، رواندا، ساموآ، سیشل، تیمور-لسته و تووالو.

چهار کشوری که در انتهای لیست قرار دارند اجازه ورود بدون ویزا را به شهروندان هیچ کشوری نمی‌دهند. این کشورها شامل افغانستان، کره شمالی، پاپوآ گینه نو و ترکمنستان هستند.

قدرتمندترین پاسپورت دنیا و ضعیف ترین پاسپورت دنیا در یک نگاه

در این مطلب از نوین تراول قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا در ماه جولای سال 2023 را به شما معرفی کردم. همانطور که در بالا گفتم امسال سنگاپور به خاطر تعداد کشورهایی که شهروندانش بدون ویزا می‌توانند سفر کنند در رتبه اول قرار گرفت.

افغانستان هم مثل سال قبل در آخر لیست رتبه بندی قرار دارد. ضعیف ترین پاسپورت امسال هم به افغانستان تعلق گرفت. پاسپورت ایران هم در میان 227 مقصد دنیا، در رتبه 93 قرار گرفت. شهروندان ایرانی امکان سفر بدون ویزا به 44 کشور را دارند.

در انتها اینکه لازم است بدانید رده بندی قدرت پاسپورت‌های دنیا بستگی به روابط سیاسی کشورها دارد.

 

منابع خبر:

Henley Passport Index

euronews

forbes

آلا خسروانی

95 مطلب

0:00
0:00